Navigace
Obsah
OZV č. 1/2001
Obecně závazná vyhláška
o závazných částech územního plánu sídelního útvaru
VOLARY
Zastupitelstvo města Volary se na svém zasedání dne I2.02.2001 usneslo vydat na základě § 84, odst.2, písm b) zákona č.128/2000 Sb. o obcích (obecní zřízení), v souladu s § 29 odst.2 a 3 zákona č.50/1976 Sb.,o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku :
ČÁST PRVNÍ
Úvodní ustanovení
Článek 1
Účel vyhlášky
(1) Vyhláška vymezuje závazné části územního plánu sídelního útvaru města Volary,schváleného zastupitelstvem města dne 12.02.2001.
(2) Vyhláška stanoví funkční a prostorové uspořádání území a podmínky jeho zastavitelnosti, vymezuje územní systém ekologické stability a plochy pro veřejně prospěšné stavby.
Článek 2
Rozsah platnosti
Tato vyhláška platí pro správní území města Volary, vymezené katastrálním územím Volary a zobrazené v grafické části územního plánu v měřítku 1:2000.
Článek 3
Vymezení pojmů
(1) Na území sídla se rozlišují funkční plochy :
a) z hlediska zastavitelnosti
- území urbanizované (stávající a rozvojové)
- území neurbanizované (nezastavitelné)
b ) z hlediska ekologického a krajinného (plochy místního územního systému ekologické stability a významné krajinné
prvky)
(2) urbanizované území tvoří dále uvedené plochy zastavěné, k zastavění určené a nezastavěné plochy dotvářející urbanizovaný rámec sídla:
a) centrální zóna (smíšená zóna veřejného vybavení a bydlení)
b) obytné plochy
c) plochy pro veřejné vybavení, administrativu a služby
d) plochy průmyslové, skladové a městského technického vybavení
e) plochy dopravní (garáže, parkoviště, čerpací stanice a plochy Českých drah)
f) plochy zemědělských areálů
g) plochy sportovní a rekreační
h) plochy zahrad (bez zástavby)
i) plochy veřejných prostranství a zeleně
j) plochy parků
k) plochy ochranné zeleně
(3) neurbanizované území tvoří ostatní nezastavěné pozemky, které nejsou určeny k zastavění (nezastavitelné plochy).
Nezastavitelné plochy jsou plochy :
- zemědělského půdního fondu
- lesního půdního fondu
- vodní plochy
- ostatní plochy urbanizované
(4) Na nezastavitelných plochách není dovoleno umisťovat a povolovat stavby s výjimkou nezbytných staveb, které jsou určeny pro funkční využití těchto ploch, staveb pozemních komunikací, liniových staveb technického vybavení , úprav vodních toků a staveb pro zemědělskou a lesnickou činnost a úpravu krajiny.
ČÁST DRUHÁ
Článek 4
Funkční uspořádání území
(1) Město Volary se rozvíjí jako souvisle urbanizovaný celek.
(2) Vymezenému funkčnímu využití území a ploch graficky zobrazených v hlavním výkresu musí odpovídat způsob jejich využívání a zejména účel umisťovaných a povolovaných staveb, včetně jejich změn a změn jejich užívání.
(3) Dosavadní způsob využití funkčních ploch a staveb, který neodpovídá vymezenému funkčnímu využití podle tohoto územního plánu je možný pokud nenarušuje veřejné zájmy nad přípustnou míru a nejsou zde dány důvody pro opatření podle zákona č.50/1976 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
(4) Území pro bydlení je určeno jak pro vícebytové domy tak pro rodinné domy, které mohou obsahovat vedle obytné funkce prostory pro podnikání v takovém rozsahu a takového druhu, který svým vzhledem a účinky nenaruší obytné a životní prostředí a jejichž nároky na dopravní obslužnost a parkování nevyvolávají nepřípustné přetěžování dopravy. Totéž platí pro hospodářské části původní zemědělské zástavby.
(5) Plochy zahrad jsou v zásadě dnešní oplocené nezastavěné plochy, z nichž mnohé dotvářejí urbanizovaný rámec sídla. Nejsou určeny k zástavbě.
(6) Plochy pro veřejnou vybavenost, jsou určeny pro tuto funkční zástavbu.
(7) Plochy sportovní a rekreační veřejného charakteru mohou být doplněny objekty příslušné funkce v souladu s regulativy. Sem patří i zahrádkářské osady a kolonie.
(8) Plochy veřejných prostranství jsou dlážděné nebo zatravněné plochy dotvářející interiér sídla. Nejsou určeny pro zástavbu, ale k umístění drobných prvků vybavení sídla a k výsadbě dřevin.
Článek 5
Prostorové uspořádání, regulativy
Smyslem regulativů je homogenizace a urbanizace zástavby. V jejich rámci je dostatek možností pro osobitost každé stavby.
Rodinné domy (dle číselného označení lokalit):
- lokalita č.2,4,5 (památková zóna)
- podlažnost:- rodinné domy izolované - přízemí s podkrovím
- rodinné domy řadové - přízemí s podkrovím
- s třechy - sedlové s hřebenem rovnoběžným s delší stranou půdorysu,způsob prosvětlení podkroví
bude řešen individuálně, sklon střechy 20 -35 stupňů, krytina střech ze šablon v barvě tuhová čerň
nebo šedá a nebo keramické tašky
- výška okapu max. 3,6rn nad úrovní terénu
- fasádní omítky ve světlém odstínu,hladké
- venkovní obklady pouze dřevěné,opatřené tmavším lazurovacím nátěrem
- stavební čára 5rn od oplocení, ve stávající zástavbě se řídí zavedenou stavební čárou
- lokalita 1,3,6,8
- podlažnost: -rodinné domy izolované - přízemí s podkrovím
- rodinné domy řadové - přízemí s podkrovím
- střechy sedlové, či polovalbové do 1/3 výšky střechy
- sklon střech symetrický 35 -40 stupňů, krytina střech ze šablon, tašek keramických i betonových v
barvě červenohnědé,hnědé až černé
- členění staveb štítových průčelí symetrické
- barevnost fasád -světlé pastelové barvy
- venkovní obklady z přírodních materiálů
- stavební čára 5 m od oplocení
Článek 6
Uspořádání dopravy
Městem prochází silnice 1/39 Kamenný Újezd (u Č. Budějovic) -Č.Krumlov - Lenora, na kterou se napojuje silnice 11/141 od Týna / Vltavou a z Prachatic. Obě tyto silnice jsou zařazeny do funkční třídy sběrných komunikací B2 v kategorii S 9, 5/60 a jejich trasu se navrhuje přeložit na jižní okraj zástavby města. Na těchto komunikacích je s výjimkou záchytné odstavné plochy pro kamiony a čerpacích stanic PHM zakázána přímá obsluha. Křížení s železniční tratí je řešeno u sil. 1/39 podjezdem, u silnice II/141 nadjezdem. Síť obslužných komunikací C1 budou po vybudování přeložky tvořit dnešní trasy shora uvedených silnic v ulicích Budějovická, Soumarská a Prachatická, dále nezměněná trasa silnice III/14136 od Mlynářovic a také navržené propojení průmyslové zóny na obě přeložky 1/39 a 11/141. Jsou navrženy v šířce 7 ,0rn s oboustranným chodníkem š.2,25 m.
Síť obslužných komunikací funkční třídy C2 a C3 je navržena v š.6 m s chodníky min. š. l,5 m a zahrnuje přípojku z přeložky 11/141 k záchytnému parkovišti a do centra města, ulicí Novou a zpět Mlýnskou ke kostelu. Dále je to paralelní ulice k Mlynářovické ul. K. V . Raise přes Staré Město přes obyt. skupinu Kravín a bývalá kasárna, Kollárovu na Budějovickou (takže tvoří jakýsi malý obchvat), odtud zpět Tolarovou s napojením na přeložku 1/39. Tato komunikace je v úsecích většího dopravního zatížení Tolarovy a Kollárovy v prodloužení do býv. kasáren v š. 7 m. Parkoviště se navrhují v centru o celkové kapacitě 340 stání z toho záchytné parkoviště cestovního ruchu se 148 stáními. Garážové areály sledují výhledový stupeň automobilizace 1:2,25 obyvatel. Starý areál u kotelny lze doplnit o několik boxů, stejně jako areál u cihelny, nově se navrhuje nový areál na Mlýnské, který má částečně pokrýt nedaleké sídliště.
Pěší propojení navržené územním plánem je třeba respektovat.
Článek 7
Uspořádání a limity technického vybavení
Zásobování pitnou vodou je zajištěno z pramenišť Horní Sněžná (zářezy), Kamenná Hora (zářezy) a Vrty (3 vrtané studně). Menší zdroje mají Šumavské dřevařské závody (3 vrty), zemědělské areály, starý pivovar a další. Na Horní Sněžné a K. Hoře se počítá s rekonstrukcí zářezů, na Horní Sněžné s rekonstrukcí vodojemu a v síti města se počítá s rekonstrukcí dožilých vodovodních řadů. Celková akumulace vodojemů je dnes 1420 rn3 , po rekonstrukci 1700 m3.
Kanalizace je převážně jednotná, svedená do nové čistírny , pouze malá část zástavby U Cihelny je svedena do čistírny typu DČB. Recipientem je Volarský potok pod městem, kam ústí také odlehčení odpadních vod v poměru 1+9. Bude nutné vypracovat pasport kanalizační sítě a rekonstruovat staré a slabě dimenzované části.
Elektrická energie. Rozvodné napětí 3+PEN 400/230 V 50 Hz, kmenové linky 22 kV Husinec, 22 kV Volary (zemní kabel transformovna - Tovární, návrh) 22 kV Mlynářovice. Nadřazený systém TR 110/22 kV Prachatice. K dnešním 19 trafostanicím se navrhuje dalších 11. V případě zvýšení odběru obnovením průmyslových kapacit ve městě se navrhuje vybudovat trafostanici a rozvodnu
110/22 kV napájenou novým vedením vvn 110 kV Mlynářovice.
Vytápění. Centrální zásobování teplem pro stávající panelovou výstavbu a objekty občanského vybavení při náměstí je zajišťováno z rekonstruované kotelny v Nové ul., která je vybavena jedním kotlem na uhlí a 3 kotly na plyn o celkovém výkonu 10,2 MW. Rozšiřování sítě CZT se nepředpokládá. Další lokální kotelny ve městě se postupně rekonstruují na plyn.
Plynovod. Město je připojeno na vysokotlaký plynovod D 200 prostřednictvím dvou regulačních stanic na okraji města v Mlynářovické a v Soumarské ul. Rozvod plynu je středotlaký .
Při výběru stavenišť novostaveb je třeba vedle hlavního výkresu použít i výkres veřejně prospěšných staveb, kde jsou zakresleny trasy a ochranná pásma všech navržených inženýrských sítí pokud nejsou zároveň součástí navržených komunikací. Návrh zástavby v hlavním výkresu s těmito trasami a jejich ochrannými pásmy počítá.
Článek 8
Lokální ÚSES, krajina a výsadby dřevin
Lokální územní systém ekologické stability byl vypracován zatím na stupni generelu a transponován z M 1 : 10 000 do hlavního výkresu. Mimo to byl zakreslen návrh významných krajinných prvků. Plochy tvořící součást biocenter a biokoridorů a významných krajinných prvků jsou nezastavitelné a vegetaci v nich se nacházející je třeba chránit. Na těchto plochách nelze umisťovat stavby pro bydlení, veř. vybavenost, rekreaci, stavby výrobní,zemědělské, skladové a budovat zde skládky odpadů. Výjimečně při respektování požadavků ochrany přírody a krajiny mohou být na dotčených plochách povolovány liniové stavby pro dopravu, technické vybavení území a meliorační stavby zemědělské a lesní půdy a úpravy vodních toků. Na plochách vymezených ÚSES a významných krajinných prvků se zakazuje měnit kultury s vyšším stupněm ekologické stability na kultury s nižším stupněm, dále na těchto plochách nelze provádět nepovolené pozemkové úpravy, odvodňování pozemků, úpravy vodních toků a nádrží, těžit nerosty a jiným způsobem závažněji narušovat ekologicko stabilizační funkci těchto ploch. Kulturně rekreační využití krajiny má umožnit síť pěších komunikací stávající i navržená. Jejich trasy je třeba chránit před zástavbou a při scelování pozemků. U staveb komunikací na náspech je třeba umožnit prostup.
Článek 9
Ostatní limity využití území
Při využívání území musí být respektována ochranná pásma:
- volných vedení vysokého napětí
- komunikací I. - III. tř. mimo zástavbu
- kolejových tratí Českých drah
- vysokotlakého plynovodu
- vodohospodářská pásma vodních zdrojů
- kulturních památek
- hřbitova
Inundace. Zátopové území velké vody (Q 100), které zpracovává správce toku Povodí Vltavy, nebylo dosud propočítáno.
Bytové domy
- lokalita 9,10,11
- podlažnost - max. 3 nadzemní podlaží s podkrovím
- střechy - sedlové, či polovalbové, krytina střech ze šablon, nebo tašek keramických i betonových
v barvě červené a červenohnědé
- sklon střech do 40 stupňů
Výrobní a skladové objekty
- maximální výška objektů 6rn v okapové římse od úrovně terénu
- sklon střechy s větší šířkou průčelí(nad 10 m) 30 -35 stupňů, jinak do 40 stupňů
- v maximální míře vyžadovat umístění ochranné zeleně
Stavby veřejné vybavenosti
- lokalita 12,12a,20
- podlažnost -jednopodlažní
- max. výška okapní římsy 6 m
- střechy sedlové,jako u výrobních a skladovacích objektů
- v maximální míře vyžadovat umístění ochranné zeleně
Změny stávajících staveb
- v památkové zóně města maximálně architektonicky přizpůsobit historickému tzv."Volarskému
domu", t.j.tvar a sklon střechy, barevnost krytiny, venkovní fasády a obklady, tak jak jsou
stanoveny objemové regulativy výše (lokalita 2,4,6)
- v ostatních lokalitách města architektonicky přizpůsobit okolní stávající zástavbě tak, aby
nevznikaly nové dominanty
- stavební úpravy panelových domů musí vyplývat z celkového venkovního řešení celého objektu,
včetně úprav plochých střech tak, aby se nadměrně opticky nezvyšovala zástavba
výměra pozemků: u rodinných domů, s ohledem na ekonomii základní technické vybavenosti může být v rozmezí 600 -nejvýše 1200m2
oplocení: je třeba navrhnout pro každou uliční frontu či blok jednotné o výšce do 150 cm. Vyšší oplocení a neprůhledné zdi nejsou přípustné.Pevné oplocení je přípustné pouze u stavebních pozemků, zahrad a výrobních areálů. Jiné pozemky lze v případě pastvy pouze přiměřeným způsobem hradit.
zahrádkové osady: navržené uvnitř zastavěného území, kde lze umístit pouze dřevěné objekty se sedlovou střechou o výšce okapu 2m a půdorysné ploše do 6m2. Pozemky je možné oplotit drátěným pletivem. Oplocení celého areálu je třeba doplnit vysokou keřovou výsadbou o výšce 1,8 m. Ochrannou zeleň vyžadovat i u stávající zahrádkářské kolonie "U kalvárie ". Do návrhu ÚPnSÚ bude zakreslena dodatečně. Do té doby není vhodné zastavovat lokalitu 2 Mlynářovická západ, lok. 4 Staré Město rezervaci a lok.l0 Volarský potok.
ČÁST TŘETÍ
Článek 10
Plochy pro veřejně prospěšné stavby
(1) Vymezení ploch pro veřejně prospěšné stavby je podkladem pro případné vyvlastnění pozemků nebo staveb podle § 1 08 odst.2, písm. a) zák. č. 50/76 Sb. stavebního zákona ve znění pozdějších změn pokud nebude možno řešení majetkoprávních vztahů dosáhnout dohodou nebo jiným způsobem.
(2) Seznam veřejně prospěšných staveb :
(čísel. označení je totožné s bilancí návrhu podle hlav. výkresu)
l2 sportoviště pod bazénem (vč. lávky do parku) ,dle hl. urbanistického výkresu
12a) sportoviště za stadionem Tatranu
21 rozšíření hřbitova a obřadní síň vč. parkoviště, dle hlavního urbanistického výkresu
26 odstavná plocha TIR dle hl.urbanistického výkresu
27 záchytné parkoviště cest. ruchu,dle hl.urbanistického výkresu
28 vnitřní parkoviště centra,dle hl.urbanistického výkresu
38 transformovna a rozvodna 110/22 kV 3100/1, 2967/6
Základní technická vybavenost bytové výstavby (komunikace, vodovod, kanalizace, plyn, n.n. elektrorozvody) v rozsahu hl.urbanistického výkresu:
1 Finské domky (vč. připojení z Tolarovy ul.) 2 Mlynářovická západ
3 Mlynářovická východ
4 Staré Město, rezervace
5 Staré Město, kravín vč. napojení na Soumarskou 7 pod bazénem
6 Mlýnská
7 Pod bazénem
11 Pod hřbitovem
Trafostanice včetně přípojek v.n.
T 20 Mlynářovická západ 1 056/1
T 21 Starý pivovar (Mlynářovická východ) 1090/1 ,4784, 1094/1
T 22 čerp. PHM Prachatická 1150/1
T 23 RD St.Město - kravín 51 09
T 24 hotel Sport, ul.Petra Voka 3601/1
T 25 Mlýnská garáže 1254/1
T 26 Budějovická dřevařské závody 3455/1
T 27 Finské domky 3683/1
T 28 Mlýnská u cihelny 2726/1,4824/l,2733/1,4929/1,2703/2,2671/1, 2658,
T 29 Průmysl u pily (komerční obvod ČD) 3108/2
T 18 Platnéřův Dvůr (farma Mlýn) rekonstr.3100/14
T 30 Platnéřův dvůr 3297/2,4904/2,2273,4904/1,2254/1
Komunikace - dle výkresů v celém řešeném území územním plánem
50 přeložka 1/39 od Brixova Dvora (včetně podjezdu trati ČD)
51 přeložka 11/141 (včetně odbočky do centra)
52 úpravy na jižní větvi 1/39 a 11/141
53 obslužná komunikace průmyslové zóny
54 odbočka z Prachatické k pile
Pěší propojení
55 kasárna z Příčné ul.
56 z Nové ul. do Náměstí 20
57 od Finských domků k Siplovu Dvoru
Vzdušné vedení v.n.
58 severovýchodní zaokruhování 1056/1, 482/2, 459
59 rekonstr.vývodů z rozvodny směr Lenora 3718, 3526, 3526/2, 5149, 3455/1, 3439/2, 3439/3, 3455/1, 4862/2, 3313, 4856/2, 3100/1, 3100/10, 3160/3, 3100/4
60 kabel.přípojka z rozv. do Tovární 2888/16, 2886/5, 5095, 4848/4, 2967/13, 2967 /10, 3108/1, 2967/2, 2967/14
61 rek.vývodů z rozv.směr Husinec 3100/1,3108/12,5166/1,3108/11, 3150/4, 3150/3, 2967/14, 3150/1, 3108/12,5165,3108/1,3108/2,3247/1, 4929/1, 2777, 2806/1, 2796,4822/10, 1254/1, 1204/1, 4799/2, 1350/1
62 rekonstr. vývodů z rozv.sm. H.Planá 3100/10, 3100/4, 3110/1, 3100/14, 3270/3, 2333/3, 4844, 2333/2, 4904/1
63 vedení v.v.n.110 kV Mlynářovice 2796/6, 3100/1, 3100/10, 3100/4, 3150/3, 3150/7, 5165, 3108/1, 3108/14, 3108/1,3108/2, 4904/1, 3247/1
Vodovod
64 rekonstr.jímacích zářezů Sněžná a Kamenáč 2243/1, 4836, 2240/1, 4835, 2241, 2476/1, 2501/10, 2509/14, 2501/5, 2501/6, 2501/8, 2509/9, 2240/2, 1039/1, 1033/1, 1033/5, 1035/1,
1041/76, 4881
65 přípojka Mlynářovické východ z vodojemu 1041/308, 1041/108, 1088, 4948/1
66 přípojka obřadní síně dle výkresu vodovodu
67 propojení Luční a Tolarovy pod tratí dle výkresu vodovodu 68 v ulici Pod Tratí do prům.zóny dle výkresu vodovodu
69 v Budějovické od trati ČD k Luční dle výkresu vodovodu
Jaroslav Petrášek v.r.
starosta města
Vilém Mikšík
místostarosta