Volary
Dřevěné srdce Evropy
Realizaci hřiště provedla firma ONYX Wood spol. s r.o.
V pondělí 4.9.2017 město Volary slavnostně otevřelo první pakourové hřiště v jihočeském kraji.
Medialní informace naleznete zde
Myšlenka Parkouru
Parkour (někdy též Le Parkour a také jako zkratka PK) neboli l’art du déplacement (umění pohybu/umění přemístění) je disciplína francouzského původu, jejímž základem je schopnost dostat se z bodu A do bodu B (a také umět se dostat zpět) bezpečně, plynule a účinně (efektivně) za použití vlastního těla. Pomáhá v překonávání libovolných překážek v okolním prostředí – od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi – a může být provozován jak ve městě, tak na venkově.
Vyvinuto s profesionály
Společnost Lappset vyvinula Parkourové prvky a hřiště ve spolupráci s profesionály, zejména pak finským guru parkouru Spiderem. Dalším garantem byli akademičtí i praktičtí specialisté na pohyb, zejména teenagerů, a Finská parkourová asociace. Parkourové hřiště není primárně určeno nejlepším, ti obvykle používají pro své vrcholné výkony volný terén. Je pro ně však výborným nástrojem pro trénink a je určeno hlavně těm, kteří potřebují bezpečně začít a dělat první krůčky. Je zde možné vidět paralelu se sjezdovým lyžováním, kdy se základy učíme v bezpečném prostředí na svazích různé obtížnosti, a až ty nejlepší mohou zkoušet jízdu ve volném terénu.
Úzká spolupráce na studiích s FTVS
V roce 2013 vyrostlo v areálu FTVS v Praze z iniciativy tamních pedagogů, nejvíce pak pana Slávka Vomáčko, parkourové hřiště, které slouží nejen pro praktickou výuku fakulty rekreologie, ale zpracovávají na něm studie i ostatní studenti. Cílem blízké budoucnosti je vytvořit manuál pro učitele škol, aby taková hřiště mohli používat pro výuku Tělesné výchovy, zejména rozvoj síly, obratnosti a prostorové orientace. Za tímto účelem probíhá i spolupráce se školami, v jejichž dosahu jsou již hřiště vybudována.
Propojení s internetem a moderními medii
Na sociálních sítích i ostatních informačních kanálech se nachází množství skupin parkouristů, a to z řad profesionálů i amatérů. Zároveň se zde nachází ohromné množství příkladů, klipů a možností vlastních prezentací výkonů, akcí. Toto vše spolu s QR kódy umístěnými na jednotlivých nářadích na hřištích, které ukazují po skenování telefonem a spuštění klipu, jak to které zařízení používat. Tyto všechny věci jsou pak opravdovým lákadlem dnešní mladé generace. Jednotlivé parkourové prvky mají QR kódy, které lze pomocí „chytrých telefonů“ rozluštit a seznámit se s tím jak správně cvičit na těchto prvcích. Další super věc je, že toto hřiště nabízí neskutečné možnosti ve vymýšlení nových cviků.
Ukázka QR kódů
Doplněk výuky Tělesné výchovy na školách zábavnou formou
Výuka gymnastiky v tělocvičnách, na dle našeho názoru zastaralém tělocvičném nářadí, není pro současnou generaci zábavná a ani přínosná. Také učitel se může v jeden okamžik věnovat pouze jednomu cvičícímu a ostatní logicky z nedostatku činnosti zlobí. Klasické tělocvičné nářadí obvykle nenabízí jednodušší alternativy pro ty méně pohyblivé a šikovné, a právě těchto dětí vinou nadváhy až obezity rychle přibývá. Výsledkem je odpor takových dětí k pohybu vůbec. Parkourové prvky, tak jak jsou nabízeny, jsou certifikovány dle ČSN EN 1176 a jsou vhodné i pro cvičení mládeže do 14 let, tzn. i dětí základních škol. Prvky nabízejí cvičení od jednoduchých cviků k těm složitým a nehrozí absolutně zranění. Příkladem jsou nízká zábradlí, která skvěle slouží pro začátek k udržování rovnováhy a nahrazují klasickou kladinu, pro ty, kteří to zvládnou, pak třeba pro skákání napřesno na značky nebo z jednoho zábradlí na druhé. Také hrazdy umožňují začínat ve visu a později dělat přítahy, či výmyky a končit složitým a náročnými cviky na hrazdě i bradlech.
Šance realizace pro děti a teenegery, kteří nechtějí být organizování v klubech
Soutěžení nutí lidi bojovat proti sobě pro přízeň davu a nebo pro výhody plynoucí ze změny přístupu několika obchodníků. Parkour je jedinečný a nemůže být soutěžním sportem, protože tak ignoruje svůj nesobecký základ seberozvoje. Kdyby se parkour stal sportem, bylo by těžké učit a šířit parkour jako nesoutěžní aktivitu. A nový sport by se šířil pod jménem parkour, ale už ne s jeho základní filosofií.
Pro parkour není potřeba žádné speciální vybavení. Stačí jakékoliv pohodlné oblečení. To podporuje ty, kteří nemají zkušenosti s pohybem a cvičením.
Možnost nalezení realizace pro ty, kteří nejsou z důvodu svého postoje k životu nebo sociálními podmínkami tzv. „mainstreamem“ těch organizovaných a soutěživých, snižuje riziko kriminality mladistvých. Může je oslovit taková myšlenka, stanou se součástí nějaké parkourové komunity, která se absolutně vyděluje větší konzumaci alkoholu a drogám vůbec. Parkourista je i s ohledem na náročnost svých výkonů ryzým sportovcem, a to je přece příklad hodný následování.
Jednotlivé prvky na hřišti:
Infotabule umístěná na hřišti:
Vizualizace:
Fotogalerie:
Kde se hřiště nachází (vedle areálu ZŠ Volary):
Slavnosní otevření hřiště:
Provozní doba Městského úřadu Volary.
Pondělí 8.00 – 17.00
Středa 8.00 – 17.00
Pro komunikaci můžete využít:
Tel. 388 302 211
ID datové schránky: kxrj2k8
E-mail: podatelna@mestovolary.cz
Bankovní spojení:
293848151/0300
Návštěvnost:
ONLINE:5
DNES:276
TÝDEN:5257
CELKEM:1308306
15.9.2024 08:45
Aktuální teplota:
6.0 °C
Vlhkost:
80.0 %
Rosný bod:
2.9 °C